Bu yazımızda sizler için Xbox’ın (deneme sürümü veya kampanyalar hariç)  aylık 29.99 TL fiyat ile oyunculara sunduğu GamePass kütüphanesinde bulunan oyunlardan bize göre en iyi 5 tanesini seçtik. GamePass (veya hem bilgisayar hem konsol için GamePass ve Xbox için LiveGold’u bir arada sunan Ultimate Pass) üyeliğiniz ve oynamak istediğiniz oyun kütüphanede ekli kalmaya devam ettiği sürece listemizdeki oyunları ücretsiz ve sınırsız oynayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için oyun isimlerine tıklayabilirsiniz.

5- NBA 2K20

Futbol oyunlarında PES ile FIFA arasındaki kıyasıya  rekabet devam ededursun, basketbol oyunu diyince çoğumuzun akla gelen tek oyun olan NBA 2K serisi ile listemize başlıyoruz. Şu anda GamePass üyelerinin en çok tercih ettiği oyunlardan birisi olan NBA 2K20, NBA fanatiği  oyuncuların gözdesi konumunda. Oyunu oynamak açıkçası biraz karmaşık ama zamanla alışılacak düzeyde. Oyunun ne kadar süre GamePass kütüphanesine ekli kalacağı belli değil, o yüzden elinizi çabuk tutmakta fayda var.

4- The Witcher 3 Wild Hunt

Listemizin 4. sırasında Geralt of Rivia ile The Witcher 3 var. Gerek hikayesi gerekse müzikleriyle olsun oyunculardan tam puan almayı başaran The Witcher 3, ilk başta size biraz sıkıcı gelebilir. Gelmesin, ama gelebilir. Fakat gelmemeli. Oyunun bize göre en önemli özelliği size ne yapacağınızı seçme şansı vermesi oyunun gidişatının verdiğiniz kararlara göre şekillenmesi. Oyunda ”fast travel” özelliği mevcut olmasına  rağmen size sunduğu doğa manzaralarını seyretmek için, tıpkı Skyrim’de olduğu gibi her yere yürüyerek ya da atınızla gitmenizi tavsiye ederiz. Oyun kitaptan uyarlama olduğu için hikayesini tam olarak anlamanız için önceki oyunlarını oynamakta veya kitabını okumakta da fayda var. Serinin şu sıralar bir de dizisi yayınlanıyor. Oyunun ne kadar süre GamePass kütüphanesine ekli kalacağı belli değil, o yüzden elinizi çabuk tutmakta fayda var.

3- Forza Horizon 4 – Standart Edition

En sevdiğimiz 5 yarış oyunu listemizde başı çeken FH4, listemize 3. sıradan giriş yapıyor. Direksiyon setleri ve otomobil koltuklarıyla yapılan yarış setlerinin günümüzdeki gözdesi olan Forza Horizon 4, şu an en çok oynadığımız ve en çok keyif aldığımız oyunlardan birisi. Forza Horizon 4 500’e yakın araç sayısıyla oldukça tatmin edici miktarda araç seçeneği sunuyor.  Oyunun iyi olduğu bir diğer nokta ise kişiselleştirme. FH4’te bütün araçları oldukça yüksek performanslı olacak şekilde geliştirebiliyorsunuz. Mesela dünyanın en küçük arabası Peel P50’yi, saatte 300 kilometre yapabilen bir araç haline getirebiliyorsunuz. Oyundaki araç performans sınıflandırmalarında S2 sınıfında (901-998 puan aralığı, 999=X-en yüksek sınıf) en iyi yol tutan aracın Ford Transit olması da oyunda ne denli farklı geliştirmeler olduğuna bir örnek. Ancak dış görünüş olarak size pek fazla seçenek sunmuyor. Bazı araçların kendine özgü modifiyeleri olmakla beraber özellikle Japon ve Amerikan araçlarında daha fazla modifiye seçeneği mevcut. Oyunun oldukça büyük bir haritası mevcut ve hem dağ yolları, hem otoban, hem şehir içi hem de off-road alanlarında sürmek ve yarışmak mümkün. Yayıncısının Microsoft Studios olması sebebiyle GamePass kütüphanesine uzunca bir süre ekli kalacağını düşündüğümüz FH4, Xbox Play Anywhere listesine de dahil olduğu için tek bir platform için satın alındığında dahi bütün platformlarda oynamanıza imkan sağlıyor.

2- Minecraft

The Guardian tarafından 21. yüzyılın en iyi oyunu seçilen Minecraft listemizde ikinci sırada. Henüz 21. yüzyılın 5’te 1’ini bile tamamlamamışken bu seçimi yapmak için biraz erken olmuş ama Minecraft’ın ciddi manada iyi bir oyun olduğu da su götürmez bir gerçek. Şu anda bu satırları okuyorsanız Minecraft’ı bilmemeniz mümkün değil. Minecraft küplerden oluşan bir oyun olmasına rağmen Nvidia’nın yeni RTX teknolojisini en azından şu an için destekleyen nadir oyunlardan da birisi. Oyunun aynı zamanda mobil sürümü de mevcut. Yine FH4’te olduğu gibi yayıncısının Microsoft Studios olması nedeniyle uzunca bir süre GamePass kütüphanesinde kalması muhtemel.

1- Red Dead Redemption 2

Listemizin zirvesinde RDR2 var. 175 kez Yılın Oyunu ödülü ve 250 kez tam puan değerlendirme alan Red Dead Redemption 2 yeni çağın şafağında vahşi batıda Artur Morgan ve Van der Linde çetesinin hikayesini anlatan görkemli bir onur ve sadakat destanı. Yakın zamana kadar Grand Theft Auto  5 GamePass kütüphanesine ekliydi. Mayıs ayının başında ise yerini bir başka Rockstar Games yapımı olan RDR2’ye bıraktı. GTA 5’in 4 aya yakın bir süre ekli kaldığını hesaba katarsak, RDR2’nin de benzer bir süre kalacağını tahmin edebiliriz, ama emin olamayız. Bu yüzden elimizi çabuk tutmakta fayda var.  Oyunun ana karakteri Arthur Morgan ile kendinizi bütünleştirerek bu oyuna kapılacağınıza eminiz. Arthur Morgan ”Bizi Oyunla Birleştiren En İyi 10 Baş Kahraman” listemizde de zirvede yer alıyor. Eğer okumadıysanız, sitemiz üzerinden o yazıya da ulaşabilirsiniz.