Bir yarış oyununda doğal faktörlerden mekanik problemlere, bir şehir kurma oyununda başınıza gelebilecek tüm ihtimalleri simüle eden Playstation 4’te oynayabileceğiniz en iyi on oyunu sizin için derledik. Hadi göz atalım!

10. Farming Simulator 19

Gerçek bir çiftçi deneyimini oturduğunuz yerden denemek ister miydiniz? Farming Simulator 19’da size tam bunu vermeye çalışan bir oyun. Tarlalarınızı sürebilir, ekinlerinizin büyümesini izleyebilirsiniz. Hatta bunu dilerseniz 6 kişiye kadar çevrimiçi bir şekilde arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz. Oyun performans olarak her ne kadar kusursuz bir deneyim sunmasa da  amaçladığını size teslim edebiliyor. Üstelik ekinlerinizin büyümesini beklerken köpeğinizle oyunlar bile oynayabilirsiniz.

9. DiRT Rally 2.0

Codemasters yarış oyunları koleksiyonuna bir yenisini ekliyor. Son çıkardıkları ralli oyununda kopilotunuzdan tekerleklerinizin yumuşaklığına, pistin türünden frenlerinizin kuvvetliliğine kadar her şeyi ayarlama fırsatı veriyorlar. Bu simülasyon yarış oyununda gerçek ralli deneyimine tamamen sahip olabileceğiniz gibi kendinizi zorlamayacak ayarlarla arkanıza yaslanarak yarışların keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer ki gerçeğe yakın bir ralli deneyimi bekliyorsanız, kemerlerinizi bağlayın. Çünkü her saniye kıymetli olacak.

8. Surviving Mars

İnsanlık daha önce gelemediği kadar uzak bir yere gelebildi. Mars. Dünyadaki hayatı Mars’a taşımak senin elinde. Cities skylines’in yapımcılarının elinden çıkan bu oyunda hayatta kalmak senin elinde. Görsel anlamda bu büyüleyici oyunda istasyonunuzu geliştirmek adına hayal etmeyi bırakmayın. Burada yapabilecekleriniz sizinle sınırlı. Yalnız unutmayın! Kızıl gezegen acımasızdır. İnsanlığın kaderi sizin ellerinizde.

7. The Escapist

Hapishanedesiniz ve tutsaksınız. Her şeyin bir saati var ve bunlara uymak zorundasınız. Uymamanın cezası var. Fakat karanlık saatlerde her şey farklı. Hücrenizden dışarıya açılan bir tünel kazabilir, bir gardiyan kıyafetiyle diğerlerini kandırabilir veya altından kalkabilirseniz ulu orta bile kaçabilirsiniz. Her oynanışında sana farklı bir senaryo deneyimi sunan The Escapist, size hapishaneden kaçmak adına birkaç şey öğretecektir. Umarım bunları gerçek hayatta kullanmak zorunda kalmazsınız.

6. Two Point Hospital

Theme Hospital’ı hatırlayanlarınız varsa onun Playstation 4 versiyonuna hoş geldiniz. Theme Hospital yaratıcılarının bazılarını da aralarında bulunduran bu fantastik hastane oyunu size inanılmaz eğlenceli bir hastane sunuyor. Aklına çok iyi bir fikir gelen birinin kafası ampul olmuştur, değişmesi gerek. Kendini Freddie Mercury sananlara kendilerini hatırlatmak siizn elinizde. Hastalıklar uğraştırıcı olmakla beraber çok eğlenmeni de sağlayacak. Herkesi iyileştiremezsin ama kolay gelsin.

5.  Kerbal Space Program

İşte keşke bu kadar gerçekçi olmasaydın diyeceğiniz oyun. Bu oyunla ne kadar iyi bir roket bilimci olup olmadığınızı anlayacaksınız. Çünkü o roketin atmosferin dışına çıkarıp, başka gezegenlere gitmek veya geri dünyaya sağ salim indirmek için gerekli olan bilgiler bir roket bilimcinin kafasında yatıyor. Belki deneme yanılma yoluyla başarabilirsin ama kim bilir? Kullanacağın ateşleyicilerden kanatlara kadar her şeyini sadece siz belirleyeceksiniz. Fizik kuralları hariç hiçbir kuralın olmadığı bu simülasyon oyununda size insanlık için o büyük adımı atmakta kolay gelsin diyorum. Kolay olmayacak.

4.  Snowrunner

Mudrunner’dan sonra işleri daha da zorlaştırmayı amaçlayan Snowrunner bu sefer oyuna kar, kış ve kıyameti de ekliyor. Alacağınız kontratları yerine getirmek zorlu olacak. Çünkü aracınızı doğru seçmeli, gideceğiniz yoldan emin olmalısınız. Doğasal etkileşimlerin maksimize edildiği bu oyunda nehir geçmekte zorlanabilirsiniz, nehrin akımını hesap etmelisiniz; çamurda gitmeye dikkat etmelisiniz, kuma saplanan aracınız için çekici çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Neyse ki oyun size bu zorlu deneyimi arkadaşlarınızla yapabilme imkanı veriyor. Birlikten kuvvet doğar. Hadi iş başına!

3. Moving Out

Taşımacı sizsiniz ve paranızı önceden aldınız. Ne kadar dikkatli olurdunuz o kırılacak yazan kutuyu taşırken. Bu oyunda bu hissi doruklarında yaşayacaksınız çünkü üç altın yıldızı kovalamak için saniyelerle yarışıyor olacaksınız. Unutmayın! Kanepe, yatak, buzdolabı. Bunları taşımak için ikinci bir ele ihtiyacınız olabilir. O yüzden ikinci bir joystickle arkadaşlarınızla yanyana da oynayabileceksiniz. Kimin daha hızlı yaptığı değil, beraber ne kadar hızlı yaptığınız önemli olacak.

2. This War of Mine

Savaş sonrası dönem, hükümet düşmüş, yağmacılık yaygınlaşmış, insan hayatı önem görmez olmuş. Kaç gün hayatta kalabilirsiniz? Her karakterin kendine has özellikleriyle kimisi nöbet tutmalı kimisi yağma yağmalı ki hayatta kalabilesiniz. İki boyutlu kendine has görselleriyle size benzersiz bir deneyim yaşatacak bu oyunda en çaresiz durumlarda bile umudun var olduğunu öğreneceksiniz. Zor kararlar sizi bekliyor.

1. Cities Skylines

Ben olsam şöyle yapardım, ben olsam böyle yapardım. İşte size imkan. Cities Skylines’ta bunlar sizin elinizde. Şehrin tam manasıyla Her şeyini siz ayarlıyor olacaksınız. Evet, oyun olduğu için size bazı ayarlar yapılandırılmış gelecek fakat şehriniz devasa boyutlara ulaştığında vergilerle, şikayetlerle, suçla, bölgelerle, kirlilikle, enerji gereksinimiyle, kaynakların yeterliliğiyle uğraşacaksınız. Kolay olmayacak ama çok eğlenceli olacak.